Zasady

W tym pliku będę zamieszczał wszystkie zasady dotyczące oraz obowiązujące na sesji.
Zarówno moje prośby o dotyczące was, jak i tzw. houserules które ułatwią nam mechanikę.

P.S.
Jeżeli którykolwiek z poniższych punktów jakoś was urazi że np. “traktuje was jak idiotów grających pierwszy raz w RPG” to sorry.

1. eMG ma racje, decyduje i kreuje świat.

Coś wg Ciebie nie gra ze światem? Uważasz że powinno to być inaczej bo “szereg argumentów”?
Dobrze. Powiedz mi to wszystko. Ale po sesji. Nie kłóć się, że powinieneś być w stanie odskoczyć bo masz wysoką zręczność, albo że wasz statek powinien ze spokojem przelecieć daną odległość w WARPie, albo że Twój miecz nie powinien pęknąć na jego zbroi. Każdy z nas jest człowiekiem, każdy popełnia błędy. Czasem też logiczne jak np. stworzenie pośrodku lasu polany o średnicy 1,5 km ;)

Chętnie przyjmę krytykę i będę poprawiał swoje błędy ale, o ile nie będą to rażące pomyłki typu broń melta która nie potrafi rozwalić drewnianych drzwi, poczekajcie z komentowaniem ich do końca sesji. Wtedy jest najlepszy czas na zjechanie eMGa, że sesja była do dupy :)

2. Karty postaci, Hand-outy itp.

Tutaj dwie rzeczy.
a) Ustalamy, czy każdy posiada własną kartę postaci, czy mistrz nosi wszystkie. Osobiście wolałbym żeby kazdy z was papierową wersje miał ze sobą, żebym ja musiał się martwić tylko ogarnianiem sesji i tym żeby przynieść własne notatki na spotkanie, a nie tym czy przez przypadek nie zgubiłem którejś z kart.
To samo dotyczy wszelkich wydawanych wam hand-out’ów.

b) Uzupełnianie karty postaci. Byłoby fajnie gdybyście na bieżąco uzupełniali swoje karty tutaj. W ten sposób, nawet jak się karta zgubi, to nie ma problemu żeby druknąć i wypełnić nową. W miarę możliwości starajcie się aby karta była aktualizowana możliwie szybko – najlepiej zaraz po wydaniu PD. Ale nie później niż na 3 dni przed sesją. Pomoże mi to ogarniać balas rozgrywki i nie dawanie za łatwych ani za trudnych testów.
Jeśli nie masz czasu albo możliwości uzupełnienia z jakiegoś powodu, to napisz mi ile PD i na co wydajesz, a ja to zrobię za Ciebie. To nie problem. Tylko nie róbcie z tego stałego zlecenia.

3. Sesje i Ascendant.

Premium membership.
Ta strona daje spore możliwości. Zwłaszcza dla takiego systemu jak 40k gdzie czasem 4-5 sesji potrafi trwać w jednym Hivie i przydałaby się wam po prostu mapa. Można też wtedy tutaj ogarniać forum, oraz kalendarz kiedy komu pasuje sesja. I jeszcze sporo innych pierdół.
Moja propozycja. Jeśli po 5 – 6 sesjach, stwierdzicie że wam się podoba i chcecie grać, to przeszlibyśmy na Ascendant. Kosztuje to całe 5$ na miesiąc. Czyli przy naszej 6tce, jest to około 2,20 zł za miesiąc korzystania z usług premium.

Sesje.

Ze względów odległościowych, proponuje żeby zdecydowana większość sesji odbywała się w siedzibe (chyba że z przyczyn losowych nie jest to możliwe)
Fajniej się gra, jak jest Herbatka, jakieś ewentualne słodkie do przegryzienia na szybko i takie tam.
Dlatego fajnie by było gdyby na każdą sesje ktoś coś przyniósł. Kaym zawsze przynosi herbate. Jakaś tabliczka czekolady czy insze orzeszki też mile widziane :)

4. Houserules

Czyli domowe zasady. Niektóre są oficialne (ale nie ma ich w np. Core Rulebook, albo łatwo je tam przeoczyć), a niektóre są moje autorskie.

1. Wszelkie bonusy ze skilli i talentów kumulują się. Ale do wartości nie większej niż +60. To samo oczywiście dotyczy minusów.

2. Stosujemy rozszerzoną skalę do testów. Czyli od -60 do +60

3. Kiedy przeszukujecie, przeszukuje jedna osoba. Ta z najwyższą wartością Percepcji (po dodaniu odpowiednich bonusów ze skilli itp. Pozostałe osoby mogą jej natomiast pomagać. Za każdą pomagającą postać dodajemy +10 do testu (maksymalna ilość pomagających osób będzie uzależniona od warunków. Np. wielkości pomieszczenia)

4. W zależności od okoliczności, test może być wykonywany z innego atrybutu niż wskazany w podręczniku

5. Jeżeli zostanie to dobrze uzasadnione fabularnie, gracze mogą wykupywać umiejętności i zdolności spoza listy swojej postaci. (Core Rulebook p. 43)

6. Za opisanie historii swojej postacii (czyli co się z nią działo przez ostatni rok) można otrzymać 100 PD. Pomysłowe i ciekawe historie zostaną również nagrodzone autorskim Traitem.

7. Każdy pkt zbroi (tzw. AP) noszony na głowie podnosi wymagany Treshold mocy psionicznych o 2.

8. Po każdej misji każdy z graczy (lub dowódca) może napisać raport. Jest to w 100% dobrowolne. Chodzi o możliwość większego wczucia się w klimat i postać jeśli będziecie mieli na to ochotę.
Raporty będą załączane do opisu misji, dodatkowo mogą one zaoowocować bonusami dla graczy lub całej drużyny :)

9. Idąc za przykładem mojego pierwszego poważnego eMG’a ;)

Za nadmierne offtopowanie i schodzenie z tematu będą przyznawane “minusiki” w postaci [jeszcze nie wiem czego ale coś wymyśle], natomiast za fajne wczucie się w postać i ciekawe rozwiazania będę przyznawał “plusiki” w postaci [jeszcze nie wiem czego ale coś wymyśle].

Każdy “minusik” mogę w dowolnym momencie wymienić na modyfikator -10 do dowolnego testu lub zwiększenie wymaganego tresholdu mocy psionicznej o 2. Uzbieranie 10 może zostać wymienione na obniżenie puli Fate Point’ów “do wydania” na czas jednej sesji.

Każdy “plusik” może zostać wymieniony przez gracza na modyfikator +10 do dowolnego testu lub obniżenie wymaganego tresholdu mocy psionicznej o 2. Gracz może również wymienić 5 plusików na jednego Fate Point’a do wydania w trakcie najbliższej sesji.

Zasady

Sektor Omnichrome Dareth